Too Good To Go er en online platform dedikeret til at reducere madspild.

 

Ideen bag vores koncept er at give folk adgang til at at købe mad, som ellers ville blive smidt ud, til lave priser.

 

Too Good To Go konceptet giver vores kunder mulighed for gennem vores app, at bestille lækker mad fra lokale restauranter, caféer, hoteller, dagligvarebutikker og bagerier. Maden kan hentes op til en time før lukketid i en boks lavet af sukkerrør, så den belaster miljøet mindst muligt.

 

Vores mission er at redde mad fra at blive smidt i skraldespanden og derigennem yde vores bidrag til at mindske den enorme effekt den mad vi spiser har på miljøet. Samtidig giver vi vores kunder mulighed for at spare penge på masser af god mad, og de mange deltagene spisesteder kan nyde godt af en ekstra indtægt på den mad, de ellers var nødsaget til at smide ud.

 

Mad er menneskehedens mest værdifulde ressource, og det er essentielt for vores overlevelse. Derfor kan vi ikke bære tanken om, at omkring 1/3 af verdens mad ikke bliver spist, men spildt. Samtidig er madspil i top tre blandt de største udledere af drivhusgasser, og kunne vi bare inddrive halvdelen af den mad, der spildes, kunne vi brødføde hele verden.

Det er et problem, der ikke behøver at eksistere – Vi vil gennem Too Good To Go, gøre alt hvad der står i vores magt for at redde så meget af al den gode mad, der ellers bare ender i skraldespanden.

 

Too Good To Go blev grundlagt i Danmark i slutningen af 2015 af en gruppe venner. Over det seneste år har de skabt en international virksomhed, der allerede har etableret sig i Storbritannien, Frankrig og Tyskland. I november lavede Too Good To Go en testpilot på 20 restauranter i NY i USA. I 2017 starter en ny ekspansion i flere nye lande.

 

Too Good To Good har siden vores lancering redistribueret 500.000+ måltider og vigtigst af alt så har vi reddet 700 ton mad fra skraldespanden. 

 

Too Good To Go har vundet flere miljø- og iværksætter priser og senest vandt teamet Nordisk råds miljøpris 2016.

 

Hvis du har lyst til at hjælpe os med vores mission samt at spise lækker billig mad, så download vores app her.

Stian M. H. Olesen
Stian M. H. Olesen

CEO

Stian@toogoodtogo.com

Thomas Bjørn Momsen
Thomas Bjørn Momsen

COO

Thomas@toogoodtogo.com

Klaus B. Pedersen
Klaus B. Pedersen

CMO

Klaus@toogoodtogo.com

Adam P. Sigbrand
Adam P. Sigbrand

CCO

Adam@toogoodtogo.com

Brian Christensen
Brian Christensen

CTO

Brian@toogoodtogo.com

Preben Damgaard
Preben Damgaard

Angel Investor & advisor

Mette Lykke
Mette Lykke

Angel Investor & advisor

Birgit Aaby
Birgit Aaby

Angel Investor & advisor

Christina Nielsen
Christina Nielsen

CFO

Stig Nielsen
Stig Nielsen

Head of Customer service

stig@toogoodtogo.com

Silja Andersen
Silja Andersen

Brand Manager

Silja@toogoodtogo.com

Hugo Rifbjerg
Hugo Rifbjerg

Backend Developer

Hugo@toogoodtogo.com

Yalda
Yalda

Social media marketing

Yalda@toogoodtogo.com

Vladimir
Vladimir

Iphone Developer

vladimir@toogoodtogo.com

Gøkhan Kavak
Gøkhan Kavak

Assisting Sales Manager

gokvak@toogoodtogo.dk

Jeppe Hüttel
Jeppe Hüttel

Head of B2b Denmark

Jeppe@toogoodtogo.com

Chris
Chris

Germany Onboarding

Yalda@toogoodtogo.com

Phillip M.
Phillip M.

Germany Onboarding

Phillip@toogoodtogo.de

Jamie
Jamie

Partner/UK

Chris
Chris

Country Manager/UK

Stop Spild af Mad
Stop Spild af Mad

Cooperation Partner

info@stopspildafmad.dk

Kirstine Mygind
Kirstine Mygind

Germany Onboarding

Kirstine@toogoodtogo.com

Selina Juul
Selina Juul

Volunteering Advisor

info@stopspildafmad.dk

Sophie Wiik
Sophie Wiik

Country Manager/Norway

Sophie@toogoodtogo.com

Lucie Basch
Lucie Basch

Country Manager/France

Lucie@toogoodtogo.com

Mattvett.no
Mattvett.no

Cooperation Partner

Ams@matvett.no

Livia
Livia

Freelancer

Livia@toogoodtogo.com

Malene Kristensen
Malene Kristensen

Intern

Søren Tholle
Søren Tholle

Auditor

st@buusjensen.dk

Stijn Frankfoorder
Stijn Frankfoorder

Super karma guy

Stijn@toogoodtogo.com

We need you!
We need you!

Send us an application

info@toogoodtogo.com

TGTG gris

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *